Trociny – biomasa przyszłości
Trociny, choć pozornie traktowane jako odpady biomasy, są niezastąpione w wielu dziedzinach, choćby w produkcji wysokiej jakości pelletu. Biorąc pod uwagę obecne tendencje odchodzenia od zatruwających środowisko paliw, pellet i inne paliwa z biomasy mogą być paliwami przyszłości, stanowiącymi doskonałą alternatywę dla paliw tradycyjnych. Aby wyprodukowany z trocin pellet był wysokoenergetyczny, musi powstać z perfekcyjnie wysuszonych trocin.
Przygotowanie trocin do suszenia
Aby z trocin wyprodukować pellet nadający się do spalania, należy je wcześniej odpowiednio przygotować. Powstające trociny należy przede wszystkim oczyścić z ewentualnych materiałów niewskazanych, pozostałości metali, śmieci – mogą one znacznie pogorszyć jakość pelletu, a nawet uszkodzić suszarnię do trocin czy w ostatnim etapie – piec. Trociny powinny być tez rozdrobnione – frakcje dobiera się do konkretnych potrzeb użytkownika. Najważniejszym etapem jest suszenie trocin. Do suszenia wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje suszarni – bębnową i taśmową.
Proces suszenia trocin nie jest procesem o stałych parametrach. Czas suszenia oraz przebieg całego cyklu uzależnione są od stopnia zawilgotnienia trocin, rodzaju frakcji czy też właśnie suszarni, jaką wykorzystuje się w celu przygotowania materiału. Po zakończeniu suszenia, materiał oczekuje na dalszy proces technologiczny w specjalnym zasobniku, w którym uniemożliwione jest ponowne zawilgotnienie towaru.
Suszarnia taśmowa i bębnowa – dwa najpopularniejsze sposoby suszenia
Obecnie w Polsce najpopularniejsza jest suszarnia bębnowa. Czy jednak jest najlepsza? Suszarnia tego typu charakteryzuje się zróżnicowaną wydajnością, maksymalna to 15 ton na godzinę. Suszenie w bębnie odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. Pierwsze modele tego typu suszarni obarczone były wysokim ryzykiem pożaru, obecnie jednak dzięki zastosowaniu specjalistycznych zabezpieczeń, ryzyko to zostało zmniejszone.
Inny rodzaj suszarni, która staje się coraz bardziej powszechna, to suszarnia taśmowa. Wydajność tego typu suszarni jest podobna do bębnowej, jednak charakteryzuje się ona znacznie niższą temperaturą suszenia i innym czynnikiem grzewczym – nie samym powietrzem, ale też wodą i specjalnym płynem grzewczym. Temperatura suszenia zależna jest od właściwości taśmy, jakiej używa się w danym modelu suszarni. Biorąc pod uwagę najnowsze badania, suszarnia taśmowa zdaje się być zdecydowanie bezpieczniejszą suszarnią do trocin.
Wybór suszarni uzależniony jest od wielu czynników, takich jak choćby możliwość ulokowania danego typu suszarni oraz potrzeby produkcyjne. Aby wybrać odpowiedni sposób suszenia, warto zawsze skonsultować się ze specjalistom lub zaufać usługom profesjonalnych firm.