Rolnicy zarabiają mało, a nawet dopłacają do biznesu – Dlaczego?
Folia rolnicza, olej przepracowany, w orki po nawozach – Kiedyś ich odbiór był częstszy, a firmy robiły to chętniej. Dziś nie tylko trzeba za to płacić, ale tez nie raz wywozić na własną rękę. W tym artykule powiemy głownie o tym, jak wygląda odbiór worków po nawozach Wielkopolska. Czy można je składować u siebie lub mieszać ze zwykłymi śmieciami?
Bez rolników gospodarka pada
Myśląc o rolnikach często nie doceniamy ich ciężkiej pracy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele im zawdzięczamy. Mąka, kasza, chleb, makaron i wiele, wiele innych – gdyby nie rolnicy, sklepy świeciłyby pustkami. Ich praca trwa cały rok. Szczególnie, jeśli posiadają zwierzęta hodowlane. Sianie, nawożenie, później żniwa. Każdy rok to dla rolnika stres, obawy i zmartwienia. I choć rolnicy pracują bardzo ciężko to w większości zarabiają oni na tym najmniej. Nierzadko do biznesu dopłacają. Powstają fermy mleka, z których produkty są znacznie tańsze. Podobnie ze zwierzętami na mięso. Producenci mięsa wolą kupować tam, gdzie najtaniej, czyli nie od lokalnych, niedużych gospodarstw. Jednym z licznych problemów jest także odbiór odpadów kujawsko-pomorskie. Na gospodarstwie jest ich wiele. Chodzi między innymi o folię rolniczą, olej przepracowany czy chociażby worki po nawozach. Są one nie do ominięcia, a mimo to gminy nie ułatwiają ich utylizacji. Co można z nimi robić? Ile kosztuje ich wywóz?
Odbiór worków po nawozach wielkopolska, oleju i innych
Oczywiście worków po nawozach, filii i tym podobnych nie można mieszać ze zwykłymi śmieciami. Są to materiały trudno degradowane, mocno zanieczyszczające środowisko. Za wywóz takich odpadów w miejsce dla nich nieprzeznaczone można zapłacić bardzo wysoką karę. Do niedawna na folię rolniczą był spory popyt ze strony licznych zakładów utylizacyjnych. Dlaczego? Ponieważ przerabia się ją na granulat, który chętnie kupowały Chiny. Jednak aktualnie nie ma go praktycznie wcale. Czasy, kiedy odbiór worków po nawozach wielkopolska przez firmy recyklingowe był za darmo, są już przeszłością. Aktualnie rolnicy muszą ponosić znaczne opłaty za odbiór i utylizację folii, worków po nawozach, a nawet siatki do owijania balotów słomy i siana.